Stulecie tradycji.

W 2003 roku Szkoła Podstawowa nr 40 im. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

w Krakowie świętuje setną rocznicę swojego powstania. Archiwa szkoły mówią o pierwszym roku szkolnym 1903/1904 a więc historia zaczyna się na początku XX wieku.

W ciągu stu lat istnienia szkoła dwa razy zmieniała budynek. Pierwszy raz, kiedy mieszcząc się jeszcze na Ludwinowie uczniowie przenieśli się z drewnianego do okazałego, murowanego stojącego do dnia dzisiejszego budynku przy ulicy Czackiego, a drugi

w roku 1970 do obecnego, wtedy na Zalesiu. Raz zmienił się patron, świętego Stanisława Biskupa zastępował przez parę lat generał Zygmunt Berling, który na nowo powstającym osiedlu Ruczaj – Zaborze miał mieć także ulicę a konkretnie aleję swojego imienia.

Nasza szkoła to szkoła charakterów. Mimo zmieniających się czasów, zmiany miejsca, budynku, pracowników, uczniów pozostaje nią do dziś. Wielu absolwentów wspomina: “Często się łobuzowało, ale kiedy było trzeba – każdy się uczył. Poziom był wysoki”. I tak jest naprawdę. Placówka należy do szkół, które mile się wspomina, wraca do niej. Ma dobrą opinię w środowisku lokalnym i poza nim. Należy także (jako szkoła podstawowa) do szkół dobrze wyposażonych w środki dydaktyczne. Pozytywnie oceniana jest baza lokalowa i jej stan. Mocnym atutem szkoły jest zespół ambitnych nauczycieli, systematycznie doskonalących swoje umiejętności. Wielu ukończyło studia podyplomowe i różne inne formy dokształcania. Starają się oni wprowadzać oryginalne rozwiązania dydaktyczne. Charakterystyczną ich cechą jest optymizm i stale poszukiwanie optymalnych rozwiązań zadań stojących przed nimi. Są to bardzo dobrzy specjaliści w swojej dziedzinie wiedzy, znakomici pedagodzy, innowatorzy, wychowawcy, i co jest niezbędne, dyplomaci umiejętnie współpracujący z rodzicami.

W ciągu kilkudziesięciu lat działalności szkoła stworzyła swoją tradycję. Systematycznie wzbogaca własną historię o coraz to nowe i ważne w życiu całej społeczności wydarzenia. Szczególną troską otaczany jest dział pracy wokół Patrona Szkoły. Rozszerzony został tradycyjny system nagród i wyróżnień o np. listy pochwalne, podziękowania dla rodziców, umieszczanie nagradzanych na tablicach pamiątkowych, wpisywanie najwybitniejszych do Złotej Księgi czy nagradzanie przez dyrektora szkoły nagrodami rzeczowymi.

Ogromna wagę przywiązuje się do samorządności. Aktywnie działający Samorząd Uczniowski ma na swym koncie wiele sukcesów. W szkole działa kilka organizacji jak choćby Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Polski Czerwony Krzyż czy Klub Sportowy. W świetlicy szkolnej dzieci są obiektem szczególnej troski wychowawczej i opiekuńczej. Otacza się również opieką dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia.

Szkoła nasza od wielu lat radzi sobie w różny sposób z problemami ekonomicznymi: korzysta z pomocy przedsiębiorstw, pracy społecznej rodziców, darowizn, a przede wszystkim z własnej aktywności, która przybiera różne formy.

To tylko ułamek tego, co w szkole jest dobre ale i to mocno motywuje. Tak więc zmotywowani jubileusz swojej Szkoły Podstawowej świętujemy już od pierwszych dni tego roku. Powstają wydawnictwa jubileuszowe: biuletyn informacyjny o osiągnięciach uczniów, publikacje między innymi utwory literackie absolwentów, pracowników byłych i obecnych, Księga Jubileuszowa zawierająca wspomnienia niegdysiejszych nauczycieli i uczniów SP – 40, Księga Pamiątkowa, do której mogą wpisywać się wszyscy chętni.

8 maja odbędzie się na Skałce uroczysta msza święta. Planujemy również spotkanie wspomnieniowe w budynku szkoły przy ulicy Pszczelnej 13 . Tam też będzie można obejrzeć wystawę prezentującą historie szkoły. Znajdą się na niej zachowane dokumenty szkolne (nawet z 1903) między innymi arkusze ocen, książki ze zbiorów biblioteki, sztandary, drzewiec z czasów Polski Ludowej, a także liczne trofea sportowe. Na czerwiec planowana jest pielgrzymka do Rzymu, do Ojca Świętego. Rok 2003 to przecież także rocznica 750 - lecia kanonizowania patrona szkoły św. Stanisława Biskupa. Na przełomie września i października na terenach zielonych szkoła zorganizuje jubileuszowy otwarty dla mieszkańców osiedla piknik.

Wszystkie osoby, które chciałyby wziąć udział w obchodach 100 – lecia proszone są o zgłoszenie tego faktu w sekretariacie szkoły codziennie od 8 – 15 telefon 2667898. Wszelkie informacje można znaleźć również na stronach internetowych: www.sp40.krakow.pl