ARTYSTA SKROMNY

Czas oczekiwania, napięcia. Nadchodzi
Było przedpołudnie, parę minut po 11, 19 listopada 2003 r., gdy do szczelnie wypełnionej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 40 w Krakowie przy ogłuszających okrzykach powitania wszedł zaproszony na Ruczaj z okazji obchodzonych uroczystości 100 - lecia istnienia szkoły gość - Mieczysław Szcześniak. Od razu nawiązała się nić porozumienia między reagującą żywo publicznością a artystą, który w sposób naturalny prowadził rozmowę z nią, słowem i piosenką przez ponad godzinę.
Warto wiedzieć
Mieczysław Szcześniak urodził się 9 lipca 1964 r. w Kaliszu. Jako sześciolatek występował w zespole Ikarusy a później na szkolnych akademiach i w kościele. Jako nastolatek zarejestrował swe pierwsze nagranie dla Polskiego Radia w Szczecinie, występując równocześnie w przeglądach piosenki i w Konkursie Debiutów na Festiwalu Piosenki w Opolu (1985) otrzymując główną nagrodę. Jest też laureatem Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii, Festiwalu Intertalent w Austrii, Festiwalu Casme w Turcji i FIDOF w Nashville USA. Zdobywca trzech Fryderyków w kategorii najlepszy wokalista roku. Uczestnik Międzynarodowego Konkursu Piosenki Eurowizji w 1999 r.
Od 1993 r. M. Szcześniak związał się z nurtem muzyki chrześcijańskiej, włącza się często w projekty charytatywne jak np. pomoc powodzianom i płytę "Mężczyźni kobietom", z której dochód został przeznaczony na badania mammograficzne i rehabilitację osób po masketomii. W grudniu 2002 r. wziął udział w koncercie Bożonarodzeniowym z zespołem Arka Noego a także wyjechał do Londynu z koncertem kolęd i dla organizowanej w stolicy Anglii po raz pierwszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W listopadzie 2003 wystąpił w SP - 40.
Wspólne śpiewanie.
Piosenkarz wysłuchał przygotowanych przez uczniów i absolwentów "czterdziestki" kilku utworów a następnie sam zaśpiewał. Między innymi w duecie z uczennicą "Dumkę na dwa serca" z epopei "Ogniem i mieczem", "Prababcie", "No, co ty na to?".
Czas minął szybko i rozstanie było równie gorące jak powitanie. Artysta otoczony ciągle olbrzymią grupą fanów przeszedł do gabinetu dyrektora, gdzie oglądnął z zaciekawieniem materiały związane z historią placówki jak również wziął udział w krótkiej zabawie pod nazwą "skojarzenia".
Przedstawiam kilka odpowiedzi;
Mądrość: ta biblijna najlepsza
Głupota: głęboka jak morze i - jak ono - rozlana
Kariera: niech się buja, ale żeby móc żyć
Mam słabość do...dobrego jedzenia
Lubię czytać...poezję i książki, które uczą i zmieniają. Na przykład Biblię i poezję Twardowskiego
Chciałbym być...dobry jak chleb
Pieniądze: chyba lepiej było, kiedy ludzie wymieniali się rzeczami.
Życie: dane z miłości, nieskończenie różnorodne, trudne i piękne
Śmierć: bolesna dla tych co zostają
Mam szacunek do...mądrości, pana Boga, porządku we wszechświecie i ludzi, którzy są wielcy i skromni
Moim celem jest...niebo