Drodzy Rodzice !

Zachecamy do przeczytania artykułu "Szkoła charakterów" autorstwa Dyrektora Szkoły p.Andrzeja Moskala

Możecie tu również znaleźć informacje o bibliotece oraz o świetlicy.

Szkoła charakterów

W 2003 roku Szkoła Podstawowa nr 40 im. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie świętuje setną rocznicę swojego powstania. Archiwa szkoły mówią o pierwszym roku szkolnym 1903/1904, a więc historia zaczyna się na początku XX wieku.

W ciągu stu lat istnienia szkoła dwa razy zmieniała budynek. Pierwszy raz z mieszczącego się jeszcze na Ludwinowie drewnianego do okazałego, murowanego, stojącego do dnia dzisiejszego budynku przy ulicy Czackiego, a drugi w roku 1970 do obecnego, wtedy na Zalesiu. Raz zmienił się patron, świętego Stanisława Biskupa zastępował przez parę lat generał Zygmunt Berling, który na nowo powstającym osiedlu Ruczaj - Zaborze miał mieć także ulicę, a konkretnie aleję swojego imienia.

Nasza szkoła to szkoła charakterów. Mimo zmieniających się czasów, zmiany miejsca, budynku, pracowników, uczniów pozostaje nią do dziś. Wielu absolwentów wspomina: "Często się łobuzowało, ale kiedy było trzeba - każdy się uczył. Poziom był wysoki". I tak jest naprawdę. Placówka należy do szkół, które mile się wspomina, wraca do niej. Ma dobrą opinię w środowisku lokalnym i poza nim. Należy także (jako szkoła podstawowa) do szkół dobrze wyposażonych w środki dydaktyczne. Pozytywnie oceniana jest baza lokalowa i jej stan. Mocnym atutem szkoły jest zespół ambitnych nauczycieli, systematycznie doskonalących swoje umiejętności. Wielu ukończyło studia podyplomowe i różne inne formy dokształcania. Starają się oni wprowadzać oryginalne rozwiązania dydaktyczne. Charakterystyczną ich cechą jest optymizm i stałe poszukiwanie optymalnych rozwiązań zadań, stojących przed nimi. Są to bardzo dobrzy specjaliści w swojej dziedzinie wiedzy, znakomici pedagodzy, innowatorzy, wychowawcy, i co jest niezbędne, umiejętnie współpracujący z rodzicami.

Od kilkudziesięciu lat szkoła tworzy swoją tradycję. Systematycznie wzbogaca własną historię o coraz to nowe i ważne w życiu całej społeczności wydarzenia. Szczególną troską otaczany jest dział pracy wokół Patrona Szkoły.

Rozszerzony został tradycyjny system nagród i wyróżnień o np. listy pochwalne, podziękowania dla rodziców, umieszczanie nagradzanych na tablicach pamiątkowych, wpisywanie najwybitniejszych do Złotej Księgi czy nagradzanie przez dyrektora szkoły nagrodami rzeczowymi.

Ogromną wagę przywiązuje się do samorządności. Aktywnie działający Samorząd Uczniowski ma na swym koncie wiele sukcesów. W szkole działa kilka organizacji jak choćby Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Polski Czerwony Krzyż czy Klub Sportowy. W świetlicy szkolnej dzieci są obiektem szczególnej troski wychowawczej i opiekuńczej. Otacza się również opieką dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia.

Szkoła nasza od wielu lat radzi sobie w różny sposób z problemami ekonomicznymi: korzysta z pomocy przedsiębiorstw, pracy społecznej rodziców, darowizn, a przede wszystkim z własnej aktywności, która przybiera różne formy.

To tylko ułamek tego, co w szkole jest dobre, ale i to mocno motywuje. Tak więc zmotywowani jubileusz swojej Szkoły Podstawowej świętujemy już od pierwszych dni tego roku. Powstają wydawnictwa jubileuszowe: biuletyn informacyjny o osiągnięciach uczniów, publikacje, między innymi utwory literackie absolwentów, pracowników byłych i obecnych, Księga Jubileuszowa zawierająca wspomnienia niegdysiejszych nauczycieli i uczniów SP - 40, Księga Pamiątkowa, do której mogą wpisywać się wszyscy chętni.

Kulminacyjnym dniem obchodów rocznicowych będzie niewątpliwie 8 maja. Planuje się na ten dzień, w budynku szkoły przy ulicy Pszczelnej 13, spotkanie wspomnieniowe, przeplatane poezją, wszystkich osób związanych w jakikolwiek sposób ze Szkołą nr 40 w Krakowie. Będzie można także obejrzeć wtedy wystawę prezentującą historię szkoły. Znajdą się na niej zachowane dokumenty szkolne (nawet z 1903 r.), między innymi arkusze ocen, książki ze zbiorów biblioteki, sztandary, drzewiec z czasów Polski Ludowej, a także liczne trofea sportowe.

Wszystkie osoby, które chciałyby wziąć udział w obchodach 100 - lecia proszone są o zgłaszanie tego faktu w sekretariacie szkoły codziennie od 8 - 15; telefon 2667898. Osoby te otrzymają wtedy szczegółowe informacje o jubileuszu.

Biblioteka.

Biblioteka szkolna stanowi bogatą bazę informacyjną dla swoich czytelników.

Dysponuje 14.500 księgozbiorem, 111 kasetami video z nagranymi filmami i programami edukacyjnymi oraz rozpoczęła gromadzenie dokumentów elektronicznych. Ze zbiorów bibliotecznych oprócz uczniów i nauczycieli korzysta 149 absolwentów uczących się w sąsiednich gimnazjach i liceach krakowskich. Z wydzielonego działu dla dorosłych korzysta 40 rodziców.

Świetlica.

Świetlica obejmuje opieką 160 dzieci z klas 0 - IV. Czynna jest od 7.00 - 17.00.

Świetlica spełnia funkcję opiekuńczo - wychowawczą. W ramach zajęć organizowane są zajęcia tematyczne, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia plastyczne, umuzykalniające i teatralne. W bieżącym roku szkolnym świetlica zorganizowała ogólnoszkolny konkurs plastyczny dla dzieci kl. I - III (z nagrodami) "Jesienne kompozycje z liści", który jest prezentowany w holu szkoły.